Anksiyete Nedir? Anksiyete Bozukluğu, Belirtileri ve Tedavi Yöntemleri Nelerdir?

Merhaba değerli okurlar. Yaklaşık 3 – 4 gündür kendimde de olduğunu düşündüğüm, Anksiyete Bozukluğu hastalığını araştırıyordum ve bugün bu konuda topladığım tüm bilgileri sizlerle paylaşmak istedim.

Keyifli Okumalar…

Anksiyete Nedir ?

Anksiyete, sinirlilik, korku, endişe ve endişeye neden olan çeşitli duygu bozuklukları için kullanılan genel bir terimdir.

Bu bozukluklar hislerimizi ve davranışlarımızı doğrudan etkileyip, fiziksel belirtilere sahip olabilirler. Hayattaki önemli olaylar yaşanmadan önce panik, endişe ve korku hisleri yaşanması oldukça normal bir durumdur. Yaşanan önemli olay sona erdiğinde bahsettiğimiz anksiyete duyguları da sona erer. Ancak olaylar sona erdikten sonra kişi hala şiddetli bir şekilde korku ve endişe içindeyse anksiyete bozukluğu sorunu olabilir.

Amerikan Psikoloji Derneği (APA) Anksiyete’yi “gerginlik hissi, endişeli düşünceler ve artan kan basıncı gibi fiziksel değişimlerle karakterize bir duygu” olarak tanımlamaktadır.

Normal anksiyete duyguları ile tıbbi müdahale gerektiren bir anksiyete bozukluğu arasındaki farkı bilmek önemlidir.

Anksiyete (Kaygı) Bozukluğu Nedir ?

Ansiyete Bozukluğu Nedir

Ansiyete Bozukluğu Nedir

Anksiyete (kaygı) bozukluğu olan bir insan panik halindeyken, korku veya endişe içindeyken olayların içinde bulunduğu durumdan, çok daha kötü bir durumda olduğunu düşünür. Tehlikeleri kendi kafasında büyütür. Hatta bu anksiyete bozukluğuna sahip bireyler yaşadıkları bu olayların hiç geçmeyecek hissine kapılırlar. Ancak anksiyete bozukluğu bilinçsel bir durum olduğundan bilinçsel davranış terapileriyle çok rahat tedavi edilebilir.

Anksiyete duyuglarının bozulmasının altında iki sebep var. Genetik ve çevresel faktörler. Araştırmacılara göre anksiyete bozukluğunun sebebi genellikle bireyin genç yaşalarda yaşadığı travmatik olaylar sonucu korku işleme mekanizmasının hassaslaşması olarak görülüyor. Bu sebepten dolayı birey panik, korku, endişe ve diğer anksiyete duygularına karşı aşırı duyarlı hale geliyor.

Anksiyete (Kaygı) Bozukluğu Türleri Nelerdir ?

Kaygı bozuklularını 7 başlıkta inceleyebiliriz. Bunlar:

Genel Anksiyete Bozukluğu: En yaygın anksiyete bozukluğudur. Spesifik olmayan yaşam olayları, nesneler ve durumlar hakkında aşırı ve uzun süreli endişeleri içeren kronik bir bozukluktur. Bu insanlar, endişelerinin sebebini her zaman tespit edemezler.

Panik Atak: Panik atak geçiren insanlar birden ortaya çıkan korku hissine kapılırlar ve panik halinde yoğun bir şekilde terlemeye başlarlar. Panik atak bulunan insanlarda baş dönmesi, mide bulantısı, kafa karışıklığı ve nefes alma zorlukları belirtileri görülebilir. Panik atak genellikle korkutucu deneyimler veya uzun süreli stres sonrasında ortaya çıkar, ancak tetikleyici olmadan da ortaya çıkabilir.

Fobi: Fobi kişinin bir nesneye veya bir duruma karşı duyduğu korkudur. Örneğin kapalı alan fobisi, uçak fobisi, fare fobisi, köpek fobisi gibi. Fobiler, belirli bir nedene bağlı oldukları için diğer anksiyete bozukluklarından farklıdır. Bu korku, akıl dışı veya gereksiz olarak kabul edilebilir, ancak kişi korkuyu kontrol edememektedir ve bu kişinin günlük aktivitelerini gerçekleştirmesine engel olabilir.

Sosyal Ansiyete Bozukluğu: Bazı insanlar toplum içinde yemek yemekten, bir topluluğa konuşma yapmaktan veya yeni insanlarla tanışmaktan çekinebilirler. Bunun nedeni bu tür insanlar herhangi bir sebepten dolayı sosyal ortamlarda kendilerinin aşağılanacağını, olumsuz değerlendirileceği ya da toplum tarafından küçümseneceğini düşünerek endişeye kapılmalarıdır. Bu bozukluk insanların gündelik yaşamın son derece zor hale getirir ve insan ilişkilerinden kaçınmasına neden olabilir.

Obsesif-Kompulsif Bozukluk: Takıntılı düşüncelere sahip olan insanlarda görülen bir anksiyete bozukluğudur. Bu insanlar kişisel eşyalarını veya ellerini takıntılı bir şekilde temizleyebilir veya kapı kilitlerini, sobaları veya ışıkların yanıp yanmadığını sürekli olarak kontrol edebilir. Bu insanlar genellikle takıntılarının mantıksız olduğunun farkındadırlar ancak endişelerini gidermek için bunu sürekli olarak tekrarlarlar.

Travma Sonrası Stres Bozukluğu: Bu, askeri muharebe, cinsel saldırı, rehin durumu veya ciddi bir kaza gibi önceden yaşanmış travmalardan kaynaklanan bir endişedir. Bu kişiler tetikleyicileri önlemek için davranış değişiklikleri yapabilir.

Ayrılma Anksiyetesi Bozukluğu: Bu, güvenlik hissi veren bir kişi veya bir yerden ayrıldığında yüksek düzeyde endişe hissi veren anksiyete bozukluğudur. Bu ayrılma sonucu oluşan bozukluklar panik atağa dönüşebilir.

Anksiyete (Kaygı) Bozukluğunun Nedenleri Nelerdir ?

Ansiyete Bozukluğu Nedenleri Nelerdir

Ansiyete Bozukluğu Nedenleri Nelerdir

Kaygı bozukluklarının, aşağıdakiler de dahil olmak üzere karmaşık sebepleri vardır.

 • Kişisel ilişki, iş, okul, finans, travmatik olaylar veya oksijen eksikliği gibi stres gibi çevresel faktörler.
 • Genetik Faktörler.
 • Bazı insanlar altta yatan tıbbi durumdan kaynaklanan tıbbi faktörler. (Kalp hastalıkları, Diyabet, Troid problemleri vb.)
 • Beyin kimyası.

Aşırı anksiyete, genellikle günlük yaşamın stresi ve yukarıdakilerin herhangi birinin kombinasyonu tarafından tetiklenir. Örneğin, bir birey işyerindeki stresi azaltmak için alkol alarak ya da yasa dışı maddeleri kullanarak anksiyete bozukluğunu artırabilir.

Anksiyete (Kaygı) Bozukluğu Belirtileri Nelerdir ?

Anksiyete bozukluğunu gösteren genel belirtiler şunlardır:

 • Terleme.
 • Baş Dönmesi.
 • Titreme. (Özeliklle Ellerde.)
 • Düzensiz Kalp Atışı veya Hızlı Kalp Atışı.
 • Sırt Ağrısı.
 • Huzursuzluk ve Yorgunluk.
 • Kas Gerginliği.
 • Kolayca Korkuya Kapılmak.
 • Aşırı Panik Olmak ve Kötü Bir Şey Olacakmış Gibi Hissetmek.
 • Sık Sık Yaşam Kalitesini Etkileyen Endişe Yaratabilecek Bazı Durumlardan Kaçınma.
 • Kendini Güçsüz ve Zayıf Hissetme.
 • Endişeyi Kontrol Etmekte Güçlük Çekme.
 • Mide Problemleri Hazımsızlık.
 • Uykuya Dalmakta Zorlanma.

Kaygı bozukluğu olan kişiler genellikle klinik depresyona benzer belirtiler gösterirler. Kaygı bozukluğu riskini azaltmak için belirtilerini görmezden gelmemek, böylece zamanında tedavi olmak önemlidir.

Bir bireyin bu belirtilerden sadece birine sahip olması nadiren anksiyete bozukluğuna işaret eder.

Anksiyete Nasıl Teşhis Edilir ?

Bir akıl sağlığı uzmanı ya da psikolog Anksiyete’yi teşhis edebilir ve olası nedenleri belirleyebilir.

Hekiminiz, dikkatli bir şekilde tıbbi ve kişisel bilgileriniz öğrenecek, fizik muayene yapacak ve gerektiğinde laboratuvar testlerine sokacaktır. Bu testler kaygı bozukluğuna neden olabilecek bir tıbbi durum hakkında yararlı bilgiler sağlayabilir.

Anksiyete (Kaygı) Bozukluğu Nasıl Tedavi Edilir ?

Anksiyete nasıl geçer ?

Kaygı bozukluğu genellikle psikoterapi, davranışsal terapi ve ilaç kullanımı ile tedavi edilir.

Alkol bağımlılığı, deprasyon ve bunun gibi bazı olaylar kaygı bozukluğunun altında yatabilecek tıbbi sorunları çözmeyi zorlaştırabilir ve geciktirebilir. Bu yüzden sağlınızı için tedavi sürecinde bu durumlardan uzak durun.

KENDİ KENDİNE TEDAVİ:

Bazı durumlarda kaygı bozukluğu, doktor gözetimi olmadan evde tedavi edilebilir. Kaygı sorununuzu tetikleyen unsurları tespit edebilidiyseniz aşağıda vermiş olduğum yöntemleri evinizde deneyebilirsiniz.

Stres Yönetimi: Stresi yönetmeyi öğrenmek, potansiyel tetikleyicileri sınırlandırmaya yardımcı olabilir. Sizi strese sokan olayın ne olduğunu bir yere yazın. Sonra bu olayı nasıl basit bir sekilde çözebileceğinizi düşünün. Eğer bu bir iş ise onu en kolay parçalara bölün. Olayı kendiniz için basitleştirmeye çalışın.

Rahatlama Teknikleri: Basit aktiviteler, zihinsel ve fiziksel kaygılarınızı rahatlatmak için kullanılabilir. Örneğin meditasyon, derin nefes egzersizleri, uzun bir duş almak, karanlıkta dinlenme ve yoga gibi. Ön yargılı olmayın deneyin. Beğenmezseniz zaten yapmayacaksınız.

Olumsuz Düşünceleri Olumlu Olanlarla Değiştirmek İçin Alıştırmalar: Eğer yaşadığınız olumsuz olaylar veya düşünceler sizi çok etkiliyorsa bu düşüncelerin bir listesini yapın ve bunları değiştirmek için olumlu, inandırıcı düşüncelerin bir listesini yazın. Bu düşünceyle kendinizi bir korkunuzla yüzleştirip korkuyu ele geçirmekte etkili bir yöntem olabilir. Bu sayede korkulması gereken birşey olmadığını öğrenebilirsiniz.

Destek Alın: Ailenizden, akrabalarınızda veya arkadaşlarınızdan destek almaktan sakın çekinmeyin. Elbette içlerinde size çok değer veren sizi olduğunuz gibi sevenleri vardır. Bu yüzden küçümsenmek korkusuyla onlardan uzaklaşmayın.

Egzersiz Yapın: Fiziksel egzersiz beynin pozitif kimyasallarını harekete geçirir. Koşun, yürüyün veya yüzün. Bu sayede kaygılarınızdan uzaklaşabilirsiniz.

REHBERLİK:

# Kaygı bozukluğunu tedavi etmenin standart yolu psikolojik danışmanlıktır. Bu konuda, bilişsel davranışçı terapistleri ve psikoterapistlerinden yardım alabilirsiniz.

# Bu terapiler anksiyete ve duygularla ilişkili düşünme kalıplarını tanımayı ve değiştirmeyi, çarpık düşünceyi sınırlamayı ve insanların kaygıyı tetikleyen durumlara nasıl tepki vereceğini ve değiştirmeyi amaçlamaktadır.

# Örneğin panik atakları için tedavi gören bir bireye aslında panik ataklarının kalp krizi geçirtmeyeceğini öğretir. Bu terapiler insanları korkularıyla yüzleştirmeye teşvik eden ve olağan kaygı tetikleyicilerinin hassasiyetini azaltmaya yardımcı olan bir terapidir.

# Psikoterapi başka bir danışmanlık türüdür. Eğitimli bir akıl sağlığı profesyoneli, psikiyatrist, psikolog, sosyal hizmet uzmanı veya danışman yardım alınır. Kaygı bozukluğunun nedenlerini ve belirtilerle başa çıkmanın olası yollarını araştırmak için seanslar kullanılabilir.

İLAÇLAR:

# Kaygı bozukluğu, çeşitli ilaç türleri kullanılarak tedavi edilebilir.

# Anksiyetenin beyin kimyasında dengesizlik veya yüksek tansiyon gibi fiziksel bir nedene sahip olduğu durumlarda, tıbbi durumu tedavi etmek için ilaçlar kullanılır.

# Antideprasan tarzı ilaçlar fiziksel ve zihinsel belirtileri kontrol etmek için anksiyete bozukluğu tedavisinde kullanılan ilaçlar arasındadır.

# Depresyonu tedavi etmek için tasarlanmış olsalar da, anti-depresanlar ayrıca anksiyeteyi tedavi etmek için de yaygın olarak kullanılır. Serotonin geri alım inhibitörleri sıklıkla kullanılır ve eski antidepresanlardan daha az yan etki gösterir. Tedavinin başladığı zamanlarda mide bulantısı ve cinsel işlev bozukluğuna neden olabilirler.

ÖNLEME:

Günlük hayatta kaygı bozukluğunu önleyebileceğiniz ya da kaygı bozukluğu riskini azaltabileceğiniz bazı uygulamalarda var.

Aşağıdaki uygulamaları gerçekleştirerek kaygı bozukluğunun önüne geçebilirsiniz:

 • Kafein, çay, kola ve çikolata tüketimini azaltın.
 • Sağlıklı bir diyet yapın.
 • Uykunuzu düzene sokun.
 • Alkol, esrar ve diğer zararlı kimyasalardan kaçının.

Anksiyete bozukluğu tedavisi ne kadar sürer sorusunun cevabı hastada saklıdır. Çünkü bu hastanın durumuna ve tıbbi durumlara bağlıdır.

Son Cümleler

Evet değerli okurlar Kaygı Bozukluğu hakkında sizlere aktarabileceğim bilgiler bu kadar. Elimden geldiğince ayrıntılarını sizlere anlatmaya çalıştım. Umarım bu konudaki sorularınıza sizler için faydalı cevapları verebilmişimdir. Makaleyi okuduktan sonra eksik olduğunu düşündüğünüz kısımlar veya aklınıza takılan başka sorular varsa yorum kısmından bana belirtebilirsiniz. Elimden geldiğince yardımcı olamaya çalışırım.

Destekleriniz İçin Paylaşımlarınız Benim İçin Çok Önemli. En Azından Google+’da Paylaşmanız Bloğum İçin Faydalı Olacaktır.Destekleriniz İçin Şimdiden Sizlere Teşekkür Ederim…

Cevap Bırakın