En İyi Dizi Platformları

Son yıllarda artan dizi izleyicileri ile birlikte, televizyon platformları da artış gösteriyor. İzleyicilerin beğenisine göre farklı türlerde yayınlar sunan birçok dizi platformu bulunuyor. Bu platformlar içerisinde en popüler olanlarından bazıları Netflix, Amazon Prime Video, HBO Max, Hulu, Disney+ ve Türkiye’nin ilk yerli dizi platformu BluTV’dir. Netflix drama, komedi, bilim-kurgu, belgesel gibi farklı türlerde yayınlar sunarken, Amazon Prime Video orijinal içerikleri ile kendini gösteriyor. IMDb TV ücretsiz erişilebilirken, HBO Max popüler dizilerin yanı sıra orijinal yapımları ile dikkat çekiyor. Hulu Disney ve FX kanallarının içeriklerine de yer verirken, Apple TV+ orijinal Apple yapımlarını sunuyor. Disney+ ise başta animasyon yapımları olmak üzere popüler serileri sunarken, BluTV özellikle Türk yapımı dizileri ile dikkat çekiyor.

Netflix

Dünya genelinde milyonlarca abonesi bulunan Netflix, geniş bir dizi arşivine sahip. Platform, drama, komedi, bilim-kurgu, belgesel gibi farklı türlerde yapımlar sunuyor ve tüm izleyiciler için bir şeyler bulmak mümkün. Netflix, izlediğiniz dizileri önerilerle destekliyor ve ilginizi çekebilecek dizileri size sunuyor. Ayrıca, kendi orijinal yapımları ile birçok ödüle aday gösterilen platform, Stranger Things, The Crown, Narcos, The Witcher gibi kültleşmiş dizilere de ev sahipliği yapıyor. Geniş arşivi ve öneri sistemi ile Netflix, en iyi dizi platformlarından biri olarak öne çıkıyor.

Amazon Prime Video

Amazon Prime Video, dizi platformları arasında özel içerikleriyle fark yaratıyor. Üye olunabilen platform, The Marvelous Mrs. Maisel, The Man in the High Castle ve Mozart in the Jungle gibi ödüllü dizileri abonelerine sunuyor. Ayrıca, Amazon Prime Video’nun bir ürünü olan IMDb TV, ücretsiz olarak erişilebilir.

İzleyicilere, farklı türlerdeki içerikleri sunan platform, drama, komedi, bilim kurgu, belgesel gibi farklı kategorilerde yayınlar sunuyor. Amazon Prime Video, orijinal içerikleriyle de dikkat çekiyor ve bu sayede izleyicilerine farklı bir dizi deneyimi sunuyor.

Ayrıca, platform, Doppler Efekti, The Boys, Hanna gibi ilgi çekici yapımların da yer aldığı zengin bir dizi arşivine sahiptir.

IMDb TV

IMDb TV, Amazon Prime Video’nun bir parçasıdır ve izleyicilere tamamen ücretsiz olarak sunulur. Yeni yayınlanan dizilerin yanı sıra, eski dizilerin de geniş bir arşivi mevcuttur. Bu platformda, drama, komedi, gerilim, aksiyon gibi farklı türlerde diziler bulunabilir. Aynı zamanda IMDb’nin yıldız puanlama sistemine de göz atabilirsiniz.

IMDb TV’ye erişmek için bir Amazon hesabı gereklidir ancak abonelik ya da ücret talep edilmez. Bütçesi kısıtlı olan ve uygun fiyatlı bir dizi platformu arayanlar için ideal bir seçenek olabilir.

HBO Max

HBO Max, izleyicilerine popüler dizilerin yanı sıra orijinal içerikler sunarak dikkat çekiyor. Dünyanın bir dönem en çok izlenen dizilerinden Game of Thrones’un yeni bölümlerini izleyebilirsiniz. Friends ve Big Bang Theory gibi sevilen dizilerin de yeni bölümleri HBO Max’ta yayınlanıyor. Ayrıca, orijinal içerikleri ile de heyecan verici yapımlar sunuyor. Lovecraft Country, Euphoria, The Flight Attendant gibi ilgi çekici dizilerin yanı sıra, belgeseller, filmler ve çocuk programları da mevcut. HBO Max aboneliği ile kaliteli içeriklere erişmek mümkün.

Hulu

Hulu, popüler diziler arasında The Handmaid’s Tale, Castle Rock ve Mrs. America gibi yapımları izleyicilere sunuyor. Ayrıca, Disney ve FX kanallarının içeriklerine de yer veren Hulu, abonelerine geniş bir dizi arşivi sunuyor. Disney’in animasyon serileri ve Star Wars yapımları gibi popüler içeriklere de ev sahipliği yapan platform, özellikle dram ve gerilim türünde yapımlarla öne çıkıyor.

Apple TV+

Apple’ın farklı bir platformu olan Apple TV+, orijinal içerikleri ile öne çıkıyor. The Morning Show, See ve Dickinson gibi yapımlar, Apple TV+ ile ilk kez gösterimde oluyor. Bu platformda dizi severler, sadece Apple TV+’a özgü içerikleri izleyebilirler.

Apple TV+ ayrıca, ücretsiz bir deneme süresi sunarak abonelerine platformda sunulan orijinal içeriklerin tadına bakma imkanı sunuyor. Tek yapmanız gereken, Apple TV’ye sahip olan bir cihazı kullanarak, uygulamayı indirmek ve ücretsiz deneme sürenizi başlatmak.

Disney+

Disney+, birçok kişinin sevdiği ve tanıdığı markaları birleştiriyor. Disney, Pixar, Marvel, Star Wars ve National Geographic yapımlarını bünyesinde barındıran platform, aynı zamanda orijinal yapım serileri ile de dikkat çekiyor. The Mandalorian, Marvel’s WandaVision, The Falcon and the Winter Soldier gibi popüler serileri takip edebilirsiniz.

Platform, ayrıca animasyon severler için de ideal bir seçenek. Popüler Disney animasyon serileri olan The Lion King, Moana, Frozen gibi yapımları bulabilirsiniz. Ayrıca, National Geographic tarafından üretilen belgesel serilerine de Disney+ aracılığıyla erişebilirsiniz.

Disney+’ın diğer bir avantajı ise platformun aile dostu içeriklere sahip olmasıdır. Çocuklu aileler için oldukça uygun olan Disney+, Disney Channel, Disney Junior içeriklerinin yanı sıra, çocukların izleyebileceği Pixar ve animasyon serilerini de sunuyor.

BluTV

Türkiye’nin en çok tercih edilen dizi platformlarından biri olan BluTV, farklı türlerdeki Türk yapımı dizileri ile dikkat çekiyor. BluTV, son yıllarda popüler olan ve büyük ilgi gören Masum, Bozkır ve Sıfır Bir gibi dizileri bünyesinde barındırıyor. Bunun yanı sıra, Türk sinemasından da örnekler sunan platform, geniş bir film arşivine de sahip. Yerli yapımların yanı sıra, yabancı dizileri de seyircisiyle buluşturan BluTV, özellikle Türkiye’de yerli içeriklere önem veren izleyicilerin sıklıkla tercih ettiği bir dizi platformu.

Yorum yapın